Příspěvek od zaměstnavatele na penzijní připojištění a životní pojištění - jaké má výhody?

4. dubna 2025
Martina Suchá
Povíme si vše o daňově výhodných benefitech, kterými jsou příspěvek na penzijní připojištění a příspěvek na životní pojištění. Ukážeme vám výhody pro zaměstnavatele i zaměstnance a také jak je to s daněmi. Víte, že u životního pojištění je možný odpočet z daně pro zaměstnance a je platná daňová uznatelnost příspěvku zaměstnavatele na životní pojištění?

Příspěvek zaměstnavatele na penzijní pojištění

Svým zaměstnancům pomůžete spořit na budoucnost, navíc získáte daňové úlevy, úsporu mzdových nákladů a podpoříte udržitelnost. 

Někdy se můžete setkat s nesprávným označením jako příspěvek zaměstnavatele na penzijní pojištění. Nejedná se o pojištění, ale o příspěvek od zaměstnavatele na penzijní připojištění či spoření. 

Zjistěte možnosti inzerce

Jaké jsou výhody pro zaměstnavatele

Penzijní připojištění, kde příspěvek zaměstnavatele je až do výše 50 000 Kč ročně osvobozen od odvodů na zdravotní a sociální pojištění a je pro zaměstnavatele daňově uznatelný, je oblíbeným benefitem mezi zaměstnanci, ale i zaměstnavateli.  

Z příspěvků přesahujících limit 50 000 Kč musí zaměstnavatel odvést povinné sociální pojištění a zdravotní pojištění. Stejně tak zaměstnanec musí z této částky odvést nejen sociální pojištění a zdravotní pojištění, ale také daň z příjmů.

Částka 48 000 Kč je souhrnný limit pro příspěvky na penzijní spoření a životní pojištění.

Jaké jsou výhody pro zaměstnance

Příspěvek na penzijní připojištění od zaměstnavatele je i pro zaměstnance, jehož příspěvek je vyšší než 1 000 Kč měsíčně, výhodný z daňového pohledu, kdy umožňuje snížení daňového základu dotčeného zaměstnance. 

Zaměstnanec neplatí z příspěvku zaměstnavatele ani odvody, ani daň z příjmu, což je pro zaměstnance úspora 26% oproti tomu, kdyby mu jeho mzda byla o stejnou částku navýšena. Jinými slovy, penzijní připojištění příspěvek zaměstnavatele zdanění nepodléhá.  

Současně může zaměstnanec využívat státní příspěvky, a to v závislosti na výši vlastního vkladu. 

Penzijní spoření a příspěvek zaměstnavatele neomezují jiné daňové úlevy. Daňové úlevy je možné kumulovat.  

Pojďme si ukázat, jak funguje příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění

Stejně jako u všech benefitů není ani příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění nárokovatelný. Zaměstnavatel si sám určí podmínky, za kterých a komu benefit poskytne. Tyto podmínky musí být dané písemně ve vnitřní směrnici zaměstnavatele, se kterou jsou zaměstnanci prokazatelně seznámeni. 

Vnitřní směrnice na penzijní příspěvek zaměstnavatele by měla obsahovat: 

  • Pro které zaměstnance je tento benefit platný, kdo jej může využívat;
  • Jaká bude výše příspěvku od zaměstnavatele; 
  • Od kdy mohou zaměstnanci benefit využívat (až po skončení zkušební doby, po ukončení 1 roku zaměstnání atd.); 
  • Je nutné, aby si zaměstnanec sám spořil určitou částku?; 
  • Jak mohou či nemohou benefit využívat zaměstnanci, kteří jsou dlouhodobě mimo pracovní proces? Bude i pro ně stále platný příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění v době nemoci zaměstnance či například péče o dítě? 
  • Případy, kdy zaměstnavatel může rozhodnout o zrušení benefitu pro konkrétního zaměstnance (v případech porušení pracovní kázně nebo porušení povinností) nebo všechny zaměstnance. 

Příspěvek na penzijní připojištění od zaměstnavatele účtování

Pojďme se podívat i na příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění a jeho účtování

Zaměstnanec si může od základu daně odečíst za zdaňovací období příspěvek v celkové výši nejvýše 24 000 Kč a zaměstnavateli musí doložit výši zaplacených příspěvků pomocí potvrzení od instituce, u které má zaměstnanec pojištění sjednané. Jedná pouze o platby, které si platí sám zaměstnanec, a příspěvky zaměstnavatele se sem nezahrnují. Zaměstnavatel následně o tyto příspěvky ponižuje základ daně. 

Příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění

Dalším žádaným benefitem, kterým potěšíte své zaměstnance, je příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění.  

Výhody pro zaměstnavatele 

Příspěvek na životní pojištění od zaměstnavatele představuje náklady daňově uznatelné (bez ohledu na jejich výši).

Výhody pro zaměstnance 

Příspěvek zaměstnavatele na soukromé životní pojištění, která je zakotvené v kolektivní nebo pracovní smlouvě, případně v jiném vnitřním předpise, jsou na straně zaměstnance osvobozeny od daně z příjmůnepodléhají ani odvodům sociálního a zdravotního pojištění do úhrnné výše 50 000 Kč ročně.

Životní pojištění = odpočet daně

Pro úplnost dodáváme, že soukromé životní pojištění placené zaměstnancem je položkou odečitatelnou od základu daně, a to za splnění zákonem stanovených podmínek (například, že smlouva musí trvat nejméně do 60 let a minimálně 60 měsíců a pojistník musí být shodný s pojištěným). Součástí životních pojistek bývá často i jiné pojištění (například úrazové pojištění nebo pojištění závažných onemocnění), o tyto části pojištění si daňový základ zaměstnanec snížit nemůže.

V případě porušení některé ze stanovených podmínek, například pokud by došlo k výplatě příjmu jiného, než je pojistné plnění ze soukromé životní pojištění, nebo k předčasnému ukončení pojistné smlouvy, daňové výhody zanikají. Došlo by k dodanění, tedy příspěvky uhrazené v roce, kdy k porušení podmínky došlo, a dále příspěvky uhrazené v uplynulých 10 letech, se stávají příjmem ze závislé činnosti v tom období, ve kterém k porušení podmínek došlo.

Objevte možnosti inzerce

Příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění a daně

Příspěvek zaměstnavatele na soukromé životní pojištění je při splnění zákonem stanovených podmínek výhodný pro zaměstnavatele i zaměstnance. Z pohledu zaměstnance je příspěvek zaměstnavatele na soukromé životní pojištění součástí daňového přiznání.

 

Publikováno 24. dubna 2023 – Naposledy aktualizováno 4. dubna 2025

Martina Suchá
Martina Suchá
AUTOR ČLÁNKU
Všechny články autora
Martina Suchá
AUTOR ČLÁNKU
Všechny články autora
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.